3. Liščata

Ve třídě Liščat navážeme na znalosti a dovednosti z předchozích dvou let. V kolektivu vzájemně se respektujících vrstevníků, v atmosféře radosti a pohody, budeme společně objevovat, zkoumat, vyprávět, zpívat, výtvarně tvořit, tančit, cvičit, učit se hrou. Být spolu nás baví!

Každý všední den se těšíme na nová školková dobrodružství ! 

Třídní učitelky Dáša Faltusová s Laďkou Svobodovou, asistentka pedagoga Kristýna Hrdinová

30.6.

Milí rodiče, milé děti,

děkujeme vám všem za krásná slova i pozornosti :-)))

Těšíme se na opětné shledání v září!  Opatrujte se!  Dáša, Laďka, Kristýna24.6.

ROZLOUČENÍ

Vážení a milí,

školní rok spěje ke svému konci, dovolte několik organizačních informací.

Nezapomeňte si odnést pyžama a všechny věci ze šatny.

Ve fotogalerii je cca 1000 fotek z našich aktivit s dětmi. Pokud si budete chtít nějaké stáhnout, učiňte tak. Během prázdnin budou smazány. Je možné, že některé z fotek se vám budou ukládat jako textové soubory (.txt). Pokud tato situace nastane, postupujte prosím podle tohoto návodu.

Se 7 kamarádkami, které nastoupí v září do školy, se za pár dní rozloučíme definitivně.....Přejeme jim, aby se jim ve škole dařilo a chodili tam rády!

S vámi ostatními se sejdeme 1.9. v nové třídě s modrými dveřmi. Z Liščat se staneme Sovičkami.

Děkujeme za vaši podporu a přejeme vám všem bezvadné léto naplněné příjemnými zážitky!

Dáša, Laďka a Kristýna
23.6.

Poslední dva týdny jsme prožívali ve volnějším režimu. Opakovali jsme, co jsme se v průběhu školního roku naučili, povídali si o plánech na léto, vyrobili jsme si plážové  pantofle a sluneční brýle z kartonu...

12.6.

Minulý týden jsme zkoumali život v trávě. Běhali jsme po zahradě s lupami a pozorovacími nádobkami, určovali názvy hmyzu, prohlíželi encyklopedie, vyráběli broučí náramky, malovali temperovými barvami trávu a její obyvatele. Předmatematické dovednosti si děti procvičily tříděním a porovnáváním hmyzu.

K dobré náladě  přispěl také nácvik nové písně Spadla blecha do trní, hudebně pohybové hry Uvíjíme věneček ze všech našich kytiček a pohybové hry Na hada. Správnou výslovnost jsme podpořili nejen říkankou Leze, leze brouk.


6.6.

Fotogalerie doplněna fotkami z vesmírného učení, návštěvy hvězdárny, oslav MDD a výletu 

na Berchtold29.5.

Vzhledem k zájmu dětí jsme pokračovali v " objevování vesmíru". Seznámily jsme děti se souhvězdími Pomocí didaktické hry Malý hvězdář jsme baterkou promítaly na zeď souhvězdí, společně jsme z velkých kartonových krabic vyrobili velkou raketu, sledovali jsme družici Planetum 1 , její vypuštění  na oběžnou dráhu s  Hurvínkem na palubě.

31.5. Jdeme do Štefánikovy hvězdárny na Petříně. Prosíme o zaplacení vstupného 50 Kč.

20.5.

Vesmírný týden se těšil velkému zájmu dětí. Povídání o vesmíru jsme doplňovaly tématickými videi. Pohybovou hru Chodí pešek okolo jsme přetvořiily na Letí Pluto okolo a všichni se u ní nasmáli. Názorně jsme si také předvedli zatmění Měsíce a měsíční fáze.  Několik dětí přineslo z domova různé encyklopedie. Jonášek vymyslel papírové vesmírné vozítko. Získané znalosti děti pod naším vedením přenesly do společného tvoření  sluneční soustavy, kam přidávaly své nápady. Tento týden naplnil představu projektového  prožitkového učení beze zbytku. Výsledný obraz zaujal i několik tatínků, kteří nám jej po prohlédnutí v šatně pochválili. Jeden z nich nás dokonce upozornil na to, že jsme ztvárnili i Pluto, které se již do naší sluneční soustavy nepočítá. Měl pravdu, i když někteří vědci se o tom stále přou.

Od pondělí se budeme věnovat souhvězdím.

Ve středu se uskuteční záverečná hodina cvičení v gymnastickém centru.

Ve čtvrtek půjdeme s dětmi na Strahov, kde se dopoledne zúčastníme Sportovního dne. Dejte dětem s sebou batůžky s pitím.

18.5.


7.5. 

V pondělí k nám v krabici přicestoval putovní opičák Pepa z leporela. Trávil s námi celý týden a děti byly nadšeny. Cvičil s námi, hrál Černého Petra, vystoupal na Petřín, viděl Pražský hrad , naučil se písničku pro maminky, maloval a nechal se hýčkat od dětí. V pátek jsme se s ním rozloučili, dostali od něj 

na památku medaile, přidali pár stránek do cestovního deníku a vyprovodili jsme ho na cestu do další školky. Bylo to moooooc prima setkání!


6.5. SVÁTEK MATEK již tuto neděli... 

 Všem maminkám přejeme všechno nejlepší k svátku! Snad jste si v šatně na nástěnce našly svůj maminkovský dárek s náhrdelníkem.  Pokud si otevřete fotogalerii, najdete v ní  písničku nazpívanou vašimi dětmi "-)29.4. Vloženo spoustu fotografií z čarodějnic :=)))

24.4.

Minulý týden jsme věnovali opakování všech znalostí potřebných k zápisu do ZŠ a dopilovávali správný úchop psacího náčiní. Věříme, že na úterní a středeční zápis do školy jsou naši předškoláci dobře připraveni.

Také jsme děti  seznámily s novým výtvarným náčiním : suchými pastely. Děti jimi kolorovaly ptáky, jenž si nakreslily na velké plochy papíru. Úžasnými výtvory se můžete potěšit na nástěnce v šatně.

ČARODĚJNICE

Od zítřka nás čeká kouzelný týden s čarodějnicemi, výrobou lektvarů a  nácvikem kouzelných formulí.

Ve čtvrtek se s vámi a vašimi dětmi potkáme v 16 hodin před hlavním vchodem a zažijeme čarodějnické soutěžní odpoledne na školkovské zahradě! Děti mohou mít na sobě čarodějnický kostým. Děti je tedy potřeba vyzvednout do 15.50, aby se stačily obléci a v 16 hodin jste s nimi mohli před školkou uvítat čarodějnici Saxanu s dalšími instrukcemi.
17.4.

Krásné Velikonoce s naší slepičkou přejí "Beátkovi"  :-))) 

16.4.

Ve fotogalerii najdete foto z narozeninových oslav Máji, Adámka a Toničky, divadelního představení, velikonočního tvoření.

Tlumočím velikonoční pozdrav od   " Ninušků" :-)))   Zátiší se školkovými slepičkami. Děkujeme a máváme!


14.4.

Po delší prodlevě ze zdravotních důvodů se opět ozývám a za nás tři si vám všem dovoluji popřát veselé velikonoční svátky!  Snad si svá obydlí vyzdobíte také slepičkami, které děti ve školce vyrobily. Pokud budete chtít, můžete poslat fotky slepičích zákoutí a my je zde vystavíme :)

Odpočińte si, buďte zdrávi a po Velikonocích se těšíme na viděnou!


27.3.

V příštím týdnu nás čeká : 

31.3. fotografování třřdních skupin  a předškoláků na tablo

1.4. Divadlo v MŠ Jak kos Oskárek našel petrklíč

Zároveň se začneme věnovat tématu Velikonoc a  s předškoláky zopakujeme vše potřebné k blížícímu se zápisu do ZŠ.


7.3.

Po zdravotní přestávce přidávám odpovědi na časté dotazy rodičů před zápisem do ZŠ. 

Citace z použitého zdroje:  www.jednoducheuceni.cz

ZÁPISY SE BLÍŽÍ - JAK POSOUDIT ZRALOST? NEMÁ 6 LET - MŮŽE DO ŠKOLY? KDY ZVOLIT ODKLAD? JAK POSTUPOVAT?.

 Povinná školní docházka začíná školním rokem po 6. narozeninách dítěte.Může dítě nastoupit do školy dřív? Co je pro to potřeba? Ano. Děti, které se narodily brzy na podzim a jsou vyspělé, mohou do školy nastoupit i před 6. narozeninami. Rodiče potřebují vyjádření pedagogicko-psychologické poradny, která posoudí školní zralost dítěte, potřebné schopnosti a dovednosti a sociální a pracovní zralost dítěte. Např. by mělo být schopné samostatně pracovat alespoň 20 minut.Je mé dítě zralé na školu? Nepotřebuje odklad? CO MÁ ZNÁT BUDOUCÍ PRVŇÁČEK uvádí dokument Ministerstva školství Desatero pro rodiče dětí předškolního věku - najdete v článku https://jednoducheuceni.cz/zapisy-se-blizi-co-ma-znat.../ Podpořit je třeba hlavně dovednosti nezbytné pro základní školní trojici - čtení, psaní a počítání. Vhodné materiály a hry najdete na https://jednoducheuceni.cz/predskolaci/.Téměř u čtvrtiny dětí se odkládá školní docházka. I tak mají někteří školáci potíže plynoucí z nezralosti pro školní docházku, z předčasného nástupu do školy.Máme-li tedy jakékoli pochybnosti týkající se nástupu do školy, je dobré se poradit- s učiteli ze školky - s dítětem tráví pravidelně mnoho času a znají je,- s učitelem při zápisu do 1. třídy- s pediatrem,- v pedagogicko-psychologické poradně - posoudí školní zralost dítěte, doporučí, čemu věnovat pozornost, je-li třeba doporučí odklad školní docházky. Rozhodnutí je na rodičích.Čeho se vyšetření týká?Posouzení rozumových schopností a grafomotorických dovedností důležitých pro zvládnutí čtení, psaní a počítání, a sociální a emoční zralosti. Kdy a jak požádat o odklad? I když chceme požádat o odklad povinné školní docházky, musíme dítě přihlásit v základní škole. O odklad můžeme požádat už při zápisu. Komu žádost o odklad podat? Co musíme doložit?Žádost podáme řediteli základní školy písemně. Musí být doložena doporučujícím posouzením příslušného školského poradenského zařízení  .Dostane-li dítě odklad, musí o rok později znovu k zápisu?Ano. Má-li dítě povolen odklad povinné školní docházky, musí další rok zákonný zástupce dítěte znovu požádat o přijetí k plnění povinné školní docházky - na stejné, nebo jiné škole.Kdy nejpozději musí dítě začít chodit do školy?Nejpozději do zahájení školního roku, ve kterém dítě dovrší osmý rok na následující školní rok.Co jsou to přípravné třídy a kdy do nich může být dítě zařazeno?

28.2.

Pelmel nových fotografií : záchranář ve školce, hra na ledové království, výroba olympijských kruhů, krájení Karkulčiny bábovky po dramatizaci pohádky


24.2. Rodičům našich předškoláků

Zápis do ZŠ se letos uskuteční 26.a 27.4. Je třeba se předem registrovat.  Podrobnější info naleznete na webu Prahy 6  https://jakdoskoly.cz/zapis/

7.3. navštívíme s předškoláky vyučování v ZŠ Marjánka
23.2.

Ve fotogalerii najdete fotky z třídní olympiády a karnevalu.

20.2.

V minulém týdnu jsme si užili karnevalových radovánek. Své dojmy děti výtvarně vyjádřily pomocí nové techniky  kreslení suchými pastely. Obrázky jsou vystaveny před třídou. Děkujeme za kostýmy i dobroty, které si děti donesly. Balenou bábovku jsme využili až v pátek při dramatizaci pohádky O Červené karkulce.  Správnou výslovnost jsme podpořili logopedickým cvičením Jak šel jazýček na karneval.

Opakujeme dny v týdnu, roční období a začali jsme procvičovat měsíce v roce.

Fotografie z karnevalu a olympiády z technických důvodů ve fotogalerii nenajdete. Snad brzy :)

V úterý 22.2. přijede mezi děti záchranář a představí jim svou práci i ukáže sanitní vůz.

Ještě celý týden  se  bude doma léčit Kristýna, Ladka snad dorazí v úterý.


16.2.

Ve třídě se vyskytl případ planých neštovic. Inkubační doba je 2 až 3 týdny od 11.2.


13.2.

Hurá! Zatím to vypadá, že tento týden nikdo v karanténě nebude. Jen Laďka  zůstane doma.

Minulé dny jsme si užili olympijský týden. Povídali jsme si o poslání olympijských her, o symbolech. Na svítícím globusu si ukázali kontinenty a vysvětlili symboliku olympijských kruhů. Na interaktivní tabuli jsme se podívali na ukázky různých olympijských sportů.

Vyrobili jsme si maskoty pandy, takže jsme procvičili správnou manipulaci s nůžkami, v rámci předmatematických představ pak sestavování z částí a slepování. 

Jemnou motoriku jsme potrénovali při trhání a mačkání krepového papíru. Vznikly plastické olympijské kruhy, jejichž výroba vyžadovala značnou trpělivost. Ani jsem nečekala takový dětský zájem o tuto činnost.

Týden vyvrcholil páteční třídní olympiádou. Nechyběly poháry a medaile :)

V úterý 15.2. nás čeká KARNEVAL. Prosíme, připravte dětem kostýmy! Neodmítneme ani drobné občerstvení pro děti, případně soutěžní odměny. Děkujeme.


6.2.

Od zítřka jde zase pár našich dětí i s Laďkou do karantény  ... Radost z toho nemáme... Pravidelně připravujeme pro děti rozsáhlý vzdělávací program a pak se některé nemohou zúčastňovat...

Ve fotogalerii se alespoň můžete potěšit videi z bruslení. Děti jsou mooooc šikovné!


2.2.

Akce, které máme objednány na 2.pololetí najdete v menu. Samozřejmě budeme průběžně doplňovat.

Aktuálně můžete připravovat dětem kostýmy na karneval 15.2.

Zapište si do kalendáře: 

8.6. 2022 SLAVNOSTNÍ ROZLOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY , PASOVÁNÍ NA ŠKOLÁKY (SE ZÁBAVNÝM PROGRAMEM NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ)

30.1.

Info pro rodiče našich 10 předškoláků

Zápis do ZŠ letos proběhne 26.4.a 27.4. K zápisu do ZŠ se musí dostavit rodiče všech dětí, které do 31.8. dovrší šesti let. Pokud byste měli zájem konzultovat školní zralost svého dítěte, domluvíme si individuální schůzku. V případě, že se rozhodnete pro odklad školní docházky, je v ZŠ třeba předložit zprávu z pedagogicko psychologické poradny. Termíny k objednání jsou i tříměsíční, takže je dobré zajistit co nejdříve. 

29.1.

Přidány fotky z Filípkových narozenin

22.1.

Možná jste doma včera   ve vodě zkoušeli kouzelný pytlíček, který  si děti vyrobily. Předvedli jsme si 

na něm, co dokáže lom světla. Dětem z kouzla div nevypadly oči :-)  Voda v pet láhvích nám také posloužila jako hudební nástroj k písni J. Nohavici (Šplouchy šplouchy, štika žere mouchy,....).

Vzhledem k aktuálnímu počasí jsme se učili básničku Mrazík cení zoubky, bobovali na zahradě a zmizíkovací technikou vytvořili brusle, které můžete vidět na nástěnce v šatně.

Také jsme rýmovali (naštěstí jen pomocí českého jazyka). Děti s vámi mohou doma zkusit vymyslet pokračování písničky o 2 veverkách, které se smály zajícovi. Třeba společně složíme dlouhou píseň. Pokud tedy chcete podpořit sluchové vnímání a jazykový cit dětí, sloku můžete napsat a po neděli donést.

Smály se veverky na stromečku,

že zajíc sedává na bobečku. 

Smály se veverky na pařeze, 

že zajíc na stromek nevyleze!


Také jsme si formou příběhu znovu opakovali správné držení tužky ( součást nácviku školního psaní)


18.1.

Do fotogalerie přidány fotky z Jonáškových narozenin.

Karanténa nám zhatila nějaké plány, nicméně jsme zpět a doufejme, že budeme všichni zdrávi!

Dnes jsme se věnovali výrobě pejsků. Původní podnět vyšel od Zuzanky, která chtěla něco darovat bráškovi k narozeninám. Prý má rád pejsky. Tak jsme se pustili do skládání pejsků z papíru. Některé děti to tak zaujalo, že si poskládaly celou smečku. 

9.1.

Ve fotogalerii nové fotky z Domčových narozenin. 

Tříkrálový týden  jsme  si vysvětlili, jaké poklady nesli 3 králové a k čemu byly používány. Jemnou motoriku si děti procvičily při výrobě papírových korun (vystřihování, malování třpytivými vodovými barvami, nalepování flitrů). Tělo si děti protáhly při zdolávání překážkové dráhy (cesta do Betléma).

Také jsme si zpívali píseň My tři králové jdeme k vám a vydali se na prohlídku betlému v kostele Panny Marie Andělské. Přes předchozí avízo 6 dětí nemělo roušku...... Je třeba, aby ji  měly v šatně neustále 

k dispozici. Prosíme vás o zajištění !!!

V rámci předmatematické přípravy jsme pojmenovávali geometrické tvary a pracovali v prostoru. Předškoláci získané znalosti ještě procvičili u grafického listu.3.1.

Ve čtvrtek půjdeme s dětmi na betlém do kostela Panny Marie Andělské (vedle Lorety). Je třeba, aby děti měly s sebou ROUŠKY ( 1 roušku je nutné mít stále v šatně)2.1.

Děkujeme vám za milé vánoční pozornosti a těšíme se zítra na viděnou. 

Bohužel Laďka tento týden zůstává s dcerou v karanténě. Odpadá úterní keramika, bude dodatečně nahrazena.


21.12.

Přidány nové fotky z dnešní Ježíškovy nadílky, z divadla Jak to bylo  s Ježíškem a pár momentek

z volných her. Omlouváme se za některé rozmazané fotografie, nefiltrujeme je, abyste zavnímali alespoň náladu okamžiku :-)


12.12.

Karanténa

Bohužel se karanténa nevyhnula ani naší třídě, takže pokud vaše dítko nechodilo minulý týden 

do školky. nebo neprodělalo covid, minimálně týden se neuvidíme. 

Ježíškova nadílka se přesouvá ze 14.12. na úterý 21.12.

Alespoň vás pobavím veselou příhodou. Ve čtvrtek jsme dětem hrály na chodbě nad schody u betlému příběh o narození Ježíška. Právě ukazuji, které  postavičky co přinášejí Ježíškovi, když mi málem vypadly oči. ¨'A tahle babička nese v košíčku.....'  A v košíčku byla mini plastová puška! Zřejmě ji tam odložil nějaký malý sourozenec, když si betlém prohlížel.. Děti obsah vyhodnotily jako bagetu, tak jsem je při tom nechala :)


8.12.

Na konci fotogalerie najdete video s písničkami a básničkami, které jsme se učili pro Mikuláše. Nejedná se o besídku , jen jsme vám chtěly ukázat vaše děti v akci :=)  Zpívají moc rády, ale pokud mají něco zazpívat solově, většinou volí Skákal pes a podobné evergreeny :)  Takhle alespoń vidíte, že se učíme i složitější kousky.  Natáčeli jsme 3.12.

3.12.

Ve fotogalerii se si můžete prohlédnout nové fotky z mikulášské nadílky, čertí školičky a čistění čertích zubů.

 Dnešní mikulášské nadílce předcházel týden příprav. Vyráběli jsme čerty z krabic od Nutrilonu. Děti přicházely se skvělými nápady  a tak vznikly čertice s korálky, culíky a  mašlemi. Čerti si zase nesli pytle ze svačinových sáčků a vidle. Vytvořili jsme z nich krásnou čertí školičku. Nezapomněli jsme na cvičení hybnosti jazyka a zpěv písniček pro Mikuláše (děti jsme vám při zpěvu a recitaci natočili a video brzy zveřejníme zde ve fotogalerii).  Jemnou motoriku jsme trénovali čistěním  čertích zubů :=)

Od 1.12. také otvíráme náš adventní kalendář. Je plný vánočních zvyků a tradic, které se takto snažíme dětem přibližovat.

V pondělí nezapomeňte 100Kč na zaplacení vstupného ( připomínáme úterní návštěvu Národní galerie).

Po neděli také dorazí paní učitelka Laďka. Hurá! Zase snad budeme v plném počtu...


25.11.

Příští týden v pátek 3.12. proběhne MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA. Navštíví nás Mikuláš s čertem a andělem 

v podání paní učitelek , takže se nemusíte bát, že dětem způsobí šok. Děti si mohou donést převleky

 na čerta či anděla (stačí čelenka). Rády bychom s  dětmi natočily písničky a básničky, které jsme se 

s nimi učily pro Mikuláše. Pokud se podaří, umístím zde do fotogalerie, abyste se mohli potěšit vystoupením svých ratolestí.

Ve fotogalerii  nové fotky ze cvičení v Gymnastickém centru, z  dnešní vycházky k Peklu (restaurace) a 

do Seminářské zahrady.

23.11.

Fotogalerie doplněna o oslavy Stellinčiných a Hermínčiných narozenin, návštěvu expozice starých mistrů ve Schwarzenberském paláci s tvořením v podkrovním ateliěru.

20.11.

Páteční návštěva Národní galerie byla moc příjemná. Do Schwarzenberského paláce na Hradčanské náměstí jsme došli pěšky, v expozicích jsme byli jediní návštěvníci. Děti na díla starých mistrů krásně reagovaly,  paní lektorka je moc hezkým způsobem vtáhla do děje jednotlivých obrazů. U obrazu Karla Škréty Sv. Martin se dělí s žebrákem o plášť zopakovaly příběh, se kterým jsme " pracovali" minulý týden. Taktéž  ztvárnění zážitků ve výtvarné dílně mělo u dětí úspěch.

Pokud situace dovolí, rády bychom tam s dětmi ještě do Vánoc zašly na pořad Na křídlech andělů 

s následným vyráběním andělů.

Ještě celý týden nám bude chybět paní učitelka Laďka, která zůstává doma. Po 3 týdnech se vrací asistentka Kristýna. Abychom si užili Mikuláše, od pondělí polehoučku začneme s přípravou. 

Milulášská nadílka se uskuteční v pátek 3.12. dopoledne.

Pokud byste měl někdo doma kus nepotřebné jutoviny či  jutový pytel na výrobu vánočních dárků 

pro rodiče, budeme moc rádi!


16.11.

V pátek 19.11. jdeme do Národní galerie na pořad Z pohádky do pohádky.

 Je třeba , aby DĚTI MĚLY S SEBOU ROUŠKY!  V expozici je budou mít nasazené, ve výtvarné dílně pak nikoliv. 

Trochu opožděně pár vět k minulému svatomartinskému týdnu, který se moc podařil. Vyprávěli jsme si legendu a doplnili prohlížením dějových obrázků. Následně děti obrázky srovnávaly podle časové posloupnosti. Vytvořili jsme si koně vystřižením końské hlavy a přilepením k opěradlu židle. 

S židličkovými końmi jsme si za doprovodu skladby Dmitrije Kabalevského legendu společně pohybově ztvárnili. Naučili jsme se novou písničku s klavírním doprovodem Když Martin na bílém koni... (viz fotogalerie)

Předmatematické dovednosti jsme procvičili při hře s kolíčky. Těmi děti označovaly na kartách počet podkov a přiřazovaly stíny k atributům svatomartinské tradice.

Také jsme chtěli kreslit Martina na bílém koni na velký formát papíru (uvolňování zápěstí a ramenního kloubu důležité pro pozdější nácvik psaní). To se moc nepovedlo, místo toho holčičky spontánně nakreslily černou fixou spoustu jednorožců, které vybarvily třpytivými vodovými barvami a ozdobily třpytkami :o)))   Vznikly krásné obrazy a vy si je můžete prohlédnout v šatně.8.11.

Právě doplněna fotogalerie = procvičování předmatematických dovedností při práci s Bee bot, Emmiččiny narozeniny, poznávací vycházka k Památníku písemnictví a na Vyhlídkovou cestu, hry s listím v parku, stavba domečku pro skřítky, narozeniny Zhu Zhu

7.11.

V minulém týdnu  proběhlo formou divadelního představení  vyhodnocení rodinné výtvarné soutěže Jak se zvířátka chystají na zimu. Naše třída byla zastoupena 17 výrobky! Jste skvělí! Děti si odnesly medaile Kamarád zvířátek a podzimního draka.

Také se nám vrátila Laďka, což jsme oslavili strašidláckým  karnevalem. Děti mohly konečně provětrat své domácí  kostýmy! Kristýna nám bude chybět ještě celý další týden.

Také jsme  procvičili techniku vystřihování a vytvořili si čarodějnické škrabošky, některé děti netopýří náramky či pískací strašidýlka z ponožek.

S vyrobenými strašidýlky děti zhlédly scénku O zlobivém strašidle, povídali jsme si o různých druzích strachu a dětských trápeních. Podívali jsme se na krátkou pohádku o Nodym, který se bál strašidel, která strašidly nebyly...

Ve čtvrtek 11.11. se budou mít možnost děti jednotlivě  fotografovat.

Příští týden se budeme věnovat tématu svatého Martina a k němu se vztahujícím tradicím, v pátek 19.11. navštívíme Národní galerii, kde se děti hravou formou výkladu a výtvarné dílny seznámí 

s obrazem Karla Škréty Sv. Martin se dělí s žebrákem o plášť.        Vybíráme vstupné 100 Kč.30.10.

Tento  kratší týden jsme si s dětmi zopakovali pohybovou hru Tiše, tiše ježek spí a navázali strašidláckými aktivitami . Haloweensky jsme si vyzdobili třídu, pohybově ztvárnili básničku Přiletělo strašidýlko, potrénovali paměť a postřeh při zmizení strašidelné pomůcky (Kimova hra). Zazpívali jsme si písničku  Včera v noci o půlnoci přišlo na mě strašidlo.

Také jsme se lehce dotkli dušičkové tradice vzpomínání na blízké zemřelé a návštěv hřbitovů. Podívali jsme se na příběh z Chaloupky na vršku Jak to bylo na dušičky.

Podnikli jsme moc příjemnou vycházku, při níž měly děti hledat lvy. Chtěla jsem dětem ukázat velkou kamennou sochu lva na nádvoří Památníku písemnictví. Jaké bylo mé překvapení, když nebyla na místě!

V rámci stěhování byla odvezena. Děti však našly jiné lvy, zejména na keramických obalech odpadkových košů :-)   . Pak jsme obdivovali výhled na Prahu, "myší dírou" v Úvoze prošli Loretánským náměstím přes Pohořelec do školky. Cestou jsme si pověděli pověst o loretánských zvoncích a

při pohledu na Černínský palác pověst o hraběnce Černínové.


Tip na rodinnou vycházku:     

hra "Voda je život" připravená Městskou knihovnou Praha v Kinského zahradě se jistě bude líbit.

Voda je život

Víla Libuška ztratila svůj náhrdelník z kapek rosy. Vydejte se podél pramenů, potůčků, jezírek a kašen v Kinského sadech a posbírejte ztracené korálky.

https://www.mlp.cz/cz/novinky/1673-venkovni-hra-v-kinskeho-zahrade/


Vývoj řeči

Pravidelně pracujeme s předškoláky. Jednou ze stěžejních oblastí našeho zájmu je správná výslovnost.

24.10.

Do fotogalerie přidány nové fotografie z interaktivního pořadu s živým ježkem. Celý týden jsme věnovali tomuto tématu. Děti se seznámily s životem ježků, zjistily, že se neživí ovocem, nýbrž je hmyzožravec a pojídá žížaly. brouky, larvy.. Naučily se hudebně pohybovou hru Leze ježek, pohybovou hru Tiše, tiše, ježek spí. Společně jsme si zazpívali novou písničku Ježek ten je ježatý. Při vystřihování tvaru ježka jsme si procvičili správnou manipulaci s nůžkami. Bodliny děti vytvořily přehýbáním proužku papíru a nalepením. Kupky barevného listí pro ježky vznikly pomocí temperových barev a otiskovaním bublinkové folie. 

Vzhledem k tomu, že z důvodu nemocí chodilo cca 12 dětí, mohly si dopřát naši intenzivnější individuální péči.

Celotýdenní učení v pátek děti zuročily  při nalepování zvířátek do správných příbytků (nora, doupě, jeskyně) a koordinaci ruky a oka procvičovaly při vybarvování zimní krajiny se spícími zvířátky.

Ve středu 27.10. odpadá gymnastika z důvodu podzimních prázdnin. 

Laďka dále zůstává doma s nemocnou dcerou.17. 10.

Vloženy další fotky do fotogalerie: Andělčiny narozeniny, interaktivní pořad Sovy v MŠ

Plánované zítřejší fotografování je přeloženo na 11.11.


16.10.

Virozy

Minulý týden proběhl ve znamení nemocí. Všechny děti si bez výjimky  za poslední týdny prošly kašlem, rýmou,  virozami s teplotou či bez.... Taktéž Laˇdka s Kristýnou se nevyhnuly dětským bacilům a musely zůstat doma.

Nedá mi to, abych se trochu nezamyslela..

Některé děti jsou alergické a mají projevy rýmy a kašle celoročně, avšak s Laďkou již za léta praxe poznáme, kdy dítěti není dobře a bylo by mu lépe v klidu doma v posteli. I pokud se my dospělí  někdy z důvodu nemoci necítíme nejlépe, představa celého dne v plném pracovním nasazení je nepříjemná. Jak asi musí být dětem...

Jsou ve školce denně v průměru 8,5 hodiny a opravdu ne v tichu. Při měření hluku ve školkách bylo zjištěno, že hluk je zde na stejné stupnici jako v továrně.

Dopoledne ještě trochu působí sirupy, kterými je ráno dítě napojeno (dozvídáme se, že některé měly horečku a dostaly medicínu, že byly nabádány k tomu, aby ve školce nic neříkaly, že chtěly zůstat doma v posteli a nemohly,...)  Vidíme, jak polehávají po třídě, nechce se jim do společných činností, hledají koutek, kde budou samy.

Někteří rodiče nechají dítěti dostatečný časový prostor k vyléčení, pošlou dítě do školky, kde se

od nedoléčeného kamaráda opět nakazí ... .

Ano, vím, že složenky se samy nezaplatí, že v zaměstnání nemůžeme chybět.... Točíme se v bludném kruhu..

Pokud někomu z vás voláme, že je dítě nemocné, není to z důvodu snížení počtu dětí! Chceme, aby se každé jednotlivé dítě cítilo dobře. A my s nimi!

Bilance k dnešnímu  dni: jedině mně se podařilo všem virům vyhnout. Zatím.... Při hraní deskové hry jsem od jednoho chlapečka z naší třídy dostala plnou nálož bacilů do obličeje....


Co můžete udělat všichni? Naučit děti při kašli a kýchání ústa, umět si řádně vyčistit nos!


Právě jsem se dozvěděla, že Laďka přenesla virozu na svou dceru. Musí s ní být minimálně následující týden doma....


10.10.

V minulém týdnu nám z důvodu nemoci chyběla Laďka i Kristýna. Zaměřila jsem se na téma podzimní sklizně ovoce a zeleniny. Učili jsme se poznávat jednotlivé druhy, předmatematické představy byly podpořeny tříděním na podle druhu. Děti již dobře rozlišují co se řadí k ovoci a co k zelenině. Zahráli jsme si pohybovou hru Na lečo, zacvičili si cviky z dětské jogy, seznámili se s písničkou Smály se veverky. Děti dostaly za ukol přinést nějaké ovoce či zeleninu pro vytvoření výstavky a zopakování názvů druhů. Více než polovina dětí nezapomněla! Jsou to šikulky...Z plat od vajíček jsme pomocí temperových barev vyráběli stonožky, které budeme v příštím týdnu dokončovat.

S předškoláky jsme hojně procvičovali vytleskávání slov na slabiky a určování hlásek na začátku slova. Mladší děti budou mít pro příští rok výhodu, protože se k nám při nácviku často chtějí přidat :0)

Poprvé jsme také vyzkoušeli gymnastiku v Gymnastickém centru Dlabačov. Děti byly nadšeny a 

po obědě všechny tvrdě usnuly... Prosíme, abyste je každou středu opět vzorně vybavovali batůžky 

s cvičebním oblečením a dobře uzavíratelnou láhví s pitím. Boty nejsou potřeba, cvičí se v ponožkách na gymnastických kobercích.

Pokud by se našla maminka, která by ušila jednoduché bílé pytlíčky na výrobu strašidýlek,  bylo by to super! 


30.9.

Připomínáme:

24.9.

Právě doplněny fotky do fotogalerie: hry ve třídě, na zahradě, v parku, oslava Alžbětčiných narozenin, dnešní jízda na ponících.

Tento týden jsme s dětmi procvičovali jméno a příjmení, znalost adresy. Některé děti s tím měly problém.

Pomocí řízených didaktických činností jsme se hravou formou učili orientovat v prostoru, dětem se krásně dařilo skládání lodky z papíru podle instrukcí učitelky.

Prosíme vás o spolupráci při nácviku správného používání příboru a čistého stolování. V této oblasti má 

více dětí značné problémy.

Všem rodičům jsme sdělili výsledky logopedické depistáže. Pokud by se někdo z vás chtěl objednat 

k paní logopedce Eichlerové na polikliniku v Břevnově, telefonní kontakt najdete na nástěnce před třídou Soviček (modré dveře).

Věříme, že se opět zapojíte do výtvarné rodinné soutěže. Tentokrát se jedná o výrobu zvířátek připravujících se na zimu: např. zvířátko nesoucí si zásoby na zimu, zvířátko v doupěti se zásobami,....19.9.

V minulém týdnu jsme se věnovali tématu odlišnosti. Vyzdvihli jsme důležitost každého jedince, posilovali sebevědomí jednotlivých dětí, kamarádství, přizpůsobení se v kolektivu. Na interaktivní tabuli jsme pracovali s ilustracemi a knižním příběhem Chameleon Leon, v němž je toto téma zásadní. Děti se dozvěděly, že odlišnost může být někdy i výhodou. Chameleona, který otáčením mění svou barvu pomocí papírových talířů a nýtku, jsme si také vyrobili. Zároveň jsme procvičili práci s temperovými barvami a techniku správného nalepování.

Zopakovali jsme barvy, dny v týdnu, roční období, písničku Beraní truc, pohybovou hru Na míčky, vyzkoušeli chůzi na chůdách a obratnost při jízdě na koloběžkách.

V parku si děti u potůčků užívaly posledních teplých dnů při hrátkách s vodou.
12.9.

Minulý týden jsme si zacvičili s padákem, vyskakovali na zavěšený kruh, zahráli si pohybové hry 

s pravidly na Lišku a kuřata , Na míčky, Na sochy. Také jsme si společně vyvodili třídní pravidla. Naučili jsme se písničku s klavírem a dětskými orffovými nástroji Beraní truc (Kdo má hlavu jako beran,...). Nakreslili jsme si zážitky z dovolené. Děti se  seznámily s robotickou včelou a učiliy se s ní pohybu 

v prostoru podle diktátu učitelky (procvičili jsme příslovce místa vpřed, vzad, vlevo, vpravo)

Procvičili jsme si názvy dnů v týdnu. Sluchové vnímání bylo podpořeno hrou Najdi zvonek (1 dítě zvoní, druhé dítě se zavázanýma očima jde za zvukem.

Pokud byste mohli donést balení papírových kapesníků a toaletního papíru, budeme rádi.

PŘEDŠKOLÁCI V NAŠÍ TŘÍDĚ

Vzhledem k tomu, že máme ve třídě 9 předškoláků, budeme s nimi intenzívně pracovat v rámci přípravu na školu. Prosíme rodiče těchto dětí, zda by jim mohli přinést penál s pastelkami  (proto, aby se děti cítily jako důležití předškoláci).

Předškoláky také můžete přihlásit na nástěnce před třídou Soviček (modré dveře) na kroužek keramiky, angličtiny,  bruslení.

Od října budeme každou středu dopoledne chodit s celou třídou na gymnastiku do Gymnastického centra na Dlabačově.

První vypadlé mléčné zuby 

Vzhledem k tomu, že některým našim kamarádům začnou brzy padat první mléčné zoubky, zde máte tip na pamětní minci od Zoubkové víly :=)

https://andrealabajova.cz/mince-zoubkove-vily/

https://andrealabajova.cz/mince-zoubkove-vily/5.9.

První tři dny jsou za námi. Přivítali jsme mezi sebe 5 nových kamarádů a přejeme jim, aby se jim u nás líbilo. Všechny  děti se seznámily s novým prostředím třídy, máme vymalováno, také některé kusy nábytku a výzdoba stěn se postupně doladuje tak, abychom se ve třídě společně cítili dobře. Ostatně vše si  můžete prohlédnout třeba v úterý od 17 hodin při třídních schůzkách. Těšíme se na vás!27.8. 2021  První pozdrav

Vážení rodiče,

vítáme vás ve třídě Liščat.  Velmi nás těší, že se opět budeme společně setkávat!  Čas trávený s dětmi nás baví, vzájemně se obohacujeme na cestě za poznáváním a objevováním okolního světa.

Jsme zvědavé, jak děti po prázdninách vyrostly a vyspěly :-) 

Nově příchozím dětem jsme také připraveny být oporou, a to zvláště v průběhu adaptace a počáteční nejistoty.

Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neostýchejte se za námi přijít!

Těšíme se na společné prožitky!  Dáša Faltusová a Laďka Svobodová