3. Liščata

Ve třídě Liščat navážeme na znalosti a dovednosti z předchozích dvou let. V kolektivu vzájemně se respektujících vrstevníků, v atmosféře radosti a pohody, budeme společně objevovat, zkoumat, vyprávět, zpívat, výtvarně tvořit, tančit, cvičit, učit se hrou. Být spolu nás baví!

Každý všední den se těšíme na nová školková dobrodružství ! 

Třídní učitelky Dáša Faltusová s Laďkou Svobodovou, asistentka pedagoga Kristýna Hrdinová
8.12.

Na konci fotogalerie najdete video s písničkami a básničkami, které jsme se učili pro Mikuláše. Nejedná se o besídku , jen jsme vám chtěly ukázat vaše děti v akci :=)  Zpívají moc rády, ale pokud mají něco zazpívat solově, většinou volí Skákal pes a podobné evergreeny :)  Takhle alespoń vidíte, že se učíme i složitější kousky.  Natáčeli jsme 3.12.

3.12.

Ve fotogalerii se si můžete prohlédnout nové fotky z mikulášské nadílky, čertí školičky a čistění čertích zubů.

 Dnešní mikulášské nadílce předcházel týden příprav. Vyráběli jsme čerty z krabic od Nutrilonu. Děti přicházely se skvělými nápady  a tak vznikly čertice s korálky, culíky a  mašlemi. Čerti si zase nesli pytle ze svačinových sáčků a vidle. Vytvořili jsme z nich krásnou čertí školičku. Nezamněli jsme na cvičení hybnosti jazyka a zpěv písniček pro Mikuláše (děti jsme vám při zpěvu a recitaci natočili a video brzy zveřejníme zde ve fotogalerii).  Jemnou motoriku jsme trénovali čistěním  čertích zubů :=)

Od 1.12. také otvíráme náš adventní kalendář. Je plný vánočních zvyků a tradic, které se takto snažíme dětem přibližovat.

V pondělí nezapomeňte 100Kč na zaplacení vstupného ( připomínáme úterní návštěvu Národní galerie).

Po neděli také dorazí paní učitelka Laďka. Hurá! Zase snad budeme v plném počtu...

ZVONEČEK

Pokud byste nám do třídy někdo mohl věnovat zvonek na zvonění u vánočního stromečku a 

při divadelních etudách, budeme moc rádi.
25.11.

Příští týden v pátek 3.12. proběhne MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA. Navštíví nás Mikuláš s čertem a andělem 

v podání paní učitelek , takže se nemusíte bát, že dětem způsobí šok. Děti si mohou donést převleky

 na čerta či anděla (stačí čelenka). Rády bychom s  dětmi natočily písničky a básničky, které jsme se 

s nimi učily pro Mikuláše. Pokud se podaří, umístím zde do fotogalerie, abyste se mohli potěšit vystoupením svých ratolestí.

Ve fotogalerii  nové fotky ze cvičení v Gymnastickém centru, z  dnešní vycházky k Peklu (restaurace) a 

do Seminářské zahrady.

23.11.

Fotogalerie doplněna o oslavy Stellinčiných a Hermínčiných narozenin, návštěvu expozice starých mistrů ve Schwarzenberském paláci s tvořením v podkrovním ateliěru.

20.11.

Páteční návštěva Národní galerie byla moc příjemná. Do Schwarzenberského paláce na Hradčanské náměstí jsme došli pěšky, v expozicích jsme byli jediní návštěvníci. Děti na díla starých mistrů krásně reagovaly,  paní lektorka je moc hezkým způsobem vtáhla do děje jednotlivých obrazů. U obrazu Karla Škréty Sv. Martin se dělí s žebrákem o plášť zopakovaly příběh, se kterým jsme " pracovali" minulý týden. Taktéž  ztvárnění zážitků ve výtvarné dílně mělo u dětí úspěch.

Pokud situace dovolí, rády bychom tam s dětmi ještě do Vánoc zašly na pořad Na křídlech andělů 

s následným vyráběním andělů.

Ještě celý týden nám bude chybět paní učitelka Laďka, která zůstává doma. Po 3 týdnech se vrací asistentka Kristýna. Abychom si užili Mikuláše, od pondělí polehoučku začneme s přípravou. 

Milulášská nadílka se uskuteční v pátek 3.12. dopoledne.

Pokud byste měl někdo doma kus nepotřebné jutoviny či  jutový pytel na výrobu vánočních dárků 

pro rodiče, budeme moc rádi!


16.11.

V pátek 19.11. jdeme do Národní galerie na pořad Z pohádky do pohádky.

 Je třeba , aby DĚTI MĚLY S SEBOU ROUŠKY!  V expozici je budou mít nasazené, ve výtvarné dílně pak nikoliv. 

Trochu opožděně pár vět k minulému svatomartinskému týdnu, který se moc podařil. Vyprávěli jsme si legendu a doplnili prohlížením dějových obrázků. Následně děti obrázky srovnávaly podle časové posloupnosti. Vytvořili jsme si koně vystřižením końské hlavy a přilepením k opěradlu židle. 

S židličkovými końmi jsme si za doprovodu skladby Dmitrije Kabalevského legendu společně pohybově ztvárnili. Naučili jsme se novou písničku s klavírním doprovodem Když Martin na bílém koni... (viz fotogalerie)

Předmatematické dovednosti jsme procvičili při hře s kolíčky. Těmi děti označovaly na kartách počet podkov a přiřazovaly stíny k atributům svatomartinské tradice.

Také jsme chtěli kreslit Martina na bílém koni na velký formát papíru (uvolňování zápěstí a ramenního kloubu důležité pro pozdější nácvik psaní). To se moc nepovedlo, místo toho holčičky spontánně nakreslily černou fixou spoustu jednorožců, které vybarvily třpytivými vodovými barvami a ozdobily třpytkami :o)))   Vznikly krásné obrazy a vy si je můžete prohlédnout v šatně.8.11.

Právě doplněna fotogalerie = procvičování předmatematických dovedností při práci s Bee bot, Emmiččiny narozeniny, poznávací vycházka k Památníku písemnictví a na Vyhlídkovou cestu, hry s listím v parku, stavba domečku pro skřítky, narozeniny Zhu Zhu

7.11.

V minulém týdnu  proběhlo formou divadelního představení  vyhodnocení rodinné výtvarné soutěže Jak se zvířátka chystají na zimu. Naše třída byla zastoupena 17 výrobky! Jste skvělí! Děti si odnesly medaile Kamarád zvířátek a podzimního draka.

Také se nám vrátila Laďka, což jsme oslavili strašidláckým  karnevalem. Děti mohly konečně provětrat své domácí  kostýmy! Kristýna nám bude chybět ještě celý další týden.

Také jsme  procvičili techniku vystřihování a vytvořili si čarodějnické škrabošky, některé děti netopýří náramky či pískací strašidýlka z ponožek.

S vyrobenými strašidýlky děti zhlédly scénku O zlobivém strašidle, povídali jsme si o různých druzích strachu a dětských trápeních. Podívali jsme se na krátkou pohádku o Nodym, který se bál strašidel, která strašidly nebyly...

Ve čtvrtek 11.11. se budou mít možnost děti jednotlivě  fotografovat.

Příští týden se budeme věnovat tématu svatého Martina a k němu se vztahujícím tradicím, v pátek 19.11. navštívíme Národní galerii, kde se děti hravou formou výkladu a výtvarné dílny seznámí 

s obrazem Karla Škréty Sv. Martin se dělí s žebrákem o plášť.        Vybíráme vstupné 100 Kč.30.10.

Tento  kratší týden jsme si s dětmi zopakovali pohybovou hru Tiše, tiše ježek spí a navázali strašidláckými aktivitami . Haloweensky jsme si vyzdobili třídu, pohybově ztvárnili básničku Přiletělo strašidýlko, potrénovali paměť a postřeh při zmizení strašidelné pomůcky (Kimova hra). Zazpívali jsme si písničku  Včera v noci o půlnoci přišlo na mě strašidlo.

Také jsme se lehce dotkli dušičkové tradice vzpomínání na blízké zemřelé a návštěv hřbitovů. Podívali jsme se na příběh z Chaloupky na vršku Jak to bylo na dušičky.

Podnikli jsme moc příjemnou vycházku, při níž měly děti hledat lvy. Chtěla jsem dětem ukázat velkou kamennou sochu lva na nádvoří Památníku písemnictví. Jaké bylo mé překvapení, když nebyla na místě!

V rámci stěhování byla odvezena. Děti však našly jiné lvy, zejména na keramických obalech odpadkových košů :-)   . Pak jsme obdivovali výhled na Prahu, "myší dírou" v Úvoze prošli Loretánským náměstím přes Pohořelec do školky. Cestou jsme si pověděli pověst o loretánských zvoncích a

při pohledu na Černínský palác pověst o hraběnce Černínové.


Tip na rodinnou vycházku:     

hra "Voda je život" připravená Městskou knihovnou Praha v Kinského zahradě se jistě bude líbit.

Voda je život

Víla Libuška ztratila svůj náhrdelník z kapek rosy. Vydejte se podél pramenů, potůčků, jezírek a kašen v Kinského sadech a posbírejte ztracené korálky.

https://www.mlp.cz/cz/novinky/1673-venkovni-hra-v-kinskeho-zahrade/


Vývoj řeči

Pravidelně pracujeme s předškoláky. Jednou ze stěžejních oblastí našeho zájmu je správná výslovnost.

24.10.

Do fotogalerie přidány nové fotografie z interaktivního pořadu s živým ježkem. Celý týden jsme věnovali tomuto tématu. Děti se seznámily s životem ježků, zjistily, že se neživí ovocem, nýbrž je hmyzožravec a pojídá žížaly. brouky, larvy.. Naučily se hudebně pohybovou hru Leze ježek, pohybovou hru Tiše, tiše, ježek spí. Společně jsme si zazpívali novou písničku Ježek ten je ježatý. Při vystřihování tvaru ježka jsme si procvičili správnou manipulaci s nůžkami. Bodliny děti vytvořily přehýbáním proužku papíru a nalepením. Kupky barevného listí pro ježky vznikly pomocí temperových barev a otiskovaním bublinkové folie. 

Vzhledem k tomu, že z důvodu nemocí chodilo cca 12 dětí, mohly si dopřát naši intenzivnější individuální péči.

Celotýdenní učení v pátek děti zuročily  při nalepování zvířátek do správných příbytků (nora, doupě, jeskyně) a koordinaci ruky a oka procvičovaly při vybarvování zimní krajiny se spícími zvířátky.

Ve středu 27.10. odpadá gymnastika z důvodu podzimních prázdnin. 

Laďka dále zůstává doma s nemocnou dcerou.17. 10.

Vloženy další fotky do fotogalerie: Andělčiny narozeniny, interaktivní pořad Sovy v MŠ

Plánované zítřejší fotografování je přeloženo na 11.11.


16.10.

Virozy

Minulý týden proběhl ve znamení nemocí. Všechny děti si bez výjimky  za poslední týdny prošly kašlem, rýmou,  virozami s teplotou či bez.... Taktéž Laˇdka s Kristýnou se nevyhnuly dětským bacilům a musely zůstat doma.

Nedá mi to, abych se trochu nezamyslela..

Některé děti jsou alergické a mají projevy rýmy a kašle celoročně, avšak s Laďkou již za léta praxe poznáme, kdy dítěti není dobře a bylo by mu lépe v klidu doma v posteli. I pokud se my dospělí  někdy z důvodu nemoci necítíme nejlépe, představa celého dne v plném pracovním nasazení je nepříjemná. Jak asi musí být dětem...

Jsou ve školce denně v průměru 8,5 hodiny a opravdu ne v tichu. Při měření hluku ve školkách bylo zjištěno, že hluk je zde na stejné stupnici jako v továrně.

Dopoledne ještě trochu působí sirupy, kterými je ráno dítě napojeno (dozvídáme se, že některé měly horečku a dostaly medicínu, že byly nabádány k tomu, aby ve školce nic neříkaly, že chtěly zůstat doma v posteli a nemohly,...)  Vidíme, jak polehávají po třídě, nechce se jim do společných činností, hledají koutek, kde budou samy.

Někteří rodiče nechají dítěti dostatečný časový prostor k vyléčení, pošlou dítě do školky, kde se

od nedoléčeného kamaráda opět nakazí ... .

Ano, vím, že složenky se samy nezaplatí, že v zaměstnání nemůžeme chybět.... Točíme se v bludném kruhu..

Pokud někomu z vás voláme, že je dítě nemocné, není to z důvodu snížení počtu dětí! Chceme, aby se každé jednotlivé dítě cítilo dobře. A my s nimi!

Bilance k dnešnímu  dni: jedině mně se podařilo všem virům vyhnout. Zatím.... Při hraní deskové hry jsem od jednoho chlapečka z naší třídy dostala plnou nálož bacilů do obličeje....


Co můžete udělat všichni? Naučit děti při kašli a kýchání ústa, umět si řádně vyčistit nos!


Právě jsem se dozvěděla, že Laďka přenesla virozu na svou dceru. Musí s ní být minimálně následující týden doma....


10.10.

V minulém týdnu nám z důvodu nemoci chyběla Laďka i Kristýna. Zaměřila jsem se na téma podzimní sklizně ovoce a zeleniny. Učili jsme se poznávat jednotlivé druhy, předmatematické představy byly podpořeny tříděním na podle druhu. Děti již dobře rozlišují co se řadí k ovoci a co k zelenině. Zahráli jsme si pohybovou hru Na lečo, zacvičili si cviky z dětské jogy, seznámili se s písničkou Smály se veverky. Děti dostaly za ukol přinést nějaké ovoce či zeleninu pro vytvoření výstavky a zopakování názvů druhů. Více než polovina dětí nezapomněla! Jsou to šikulky...Z plat od vajíček jsme pomocí temperových barev vyráběli stonožky, které budeme v příštím týdnu dokončovat.

S předškoláky jsme hojně procvičovali vytleskávání slov na slabiky a určování hlásek na začátku slova. Mladší děti budou mít pro příští rok výhodu, protože se k nám při nácviku často chtějí přidat :0)

Poprvé jsme také vyzkoušeli gymnastiku v Gymnastickém centru Dlabačov. Děti byly nadšeny a 

po obědě všechny tvrdě usnuly... Prosíme, abyste je každou středu opět vzorně vybavovali batůžky 

s cvičebním oblečením a dobře uzavíratelnou láhví s pitím. Boty nejsou potřeba, cvičí se v ponožkách na gymnastických kobercích.

Pokud by se našla maminka, která by ušila jednoduché bílé pytlíčky na výrobu strašidýlek,  bylo by to super! 


30.9.

Připomínáme:

24.9.

Právě doplněny fotky do fotogalerie: hry ve třídě, na zahradě, v parku, oslava Alžbětčiných narozenin, dnešní jízda na ponících.

Tento týden jsme s dětmi procvičovali jméno a příjmení, znalost adresy. Některé děti s tím měly problém.

Pomocí řízených didaktických činností jsme se hravou formou učili orientovat v prostoru, dětem se krásně dařilo skládání lodky z papíru podle instrukcí učitelky.

Prosíme vás o spolupráci při nácviku správného používání příboru a čistého stolování. V této oblasti má 

více dětí značné problémy.

Všem rodičům jsme sdělili výsledky logopedické depistáže. Pokud by se někdo z vás chtěl objednat 

k paní logopedce Eichlerové na polikliniku v Břevnově, telefonní kontakt najdete na nástěnce před třídou Soviček (modré dveře).

Věříme, že se opět zapojíte do výtvarné rodinné soutěže. Tentokrát se jedná o výrobu zvířátek připravujících se na zimu: např. zvířátko nesoucí si zásoby na zimu, zvířátko v doupěti se zásobami,....19.9.

V minulém týdnu jsme se věnovali tématu odlišnosti. Vyzdvihli jsme důležitost každého jedince, posilovali sebevědomí jednotlivých dětí, kamarádství, přizpůsobení se v kolektivu. Na interaktivní tabuli jsme pracovali s ilustracemi a knižním příběhem Chameleon Leon, v němž je toto téma zásadní. Děti se dozvěděly, že odlišnost může být někdy i výhodou. Chameleona, který otáčením mění svou barvu pomocí papírových talířů a nýtku, jsme si také vyrobili. Zároveň jsme procvičili práci s temperovými barvami a techniku správného nalepování.

Zopakovali jsme barvy, dny v týdnu, roční období, písničku Beraní truc, pohybovou hru Na míčky, vyzkoušeli chůzi na chůdách a obratnost při jízdě na koloběžkách.

V parku si děti u potůčků užívaly posledních teplých dnů při hrátkách s vodou.
12.9.

Minulý týden jsme si zacvičili s padákem, vyskakovali na zavěšený kruh, zahráli si pohybové hry 

s pravidly na Lišku a kuřata , Na míčky, Na sochy. Také jsme si společně vyvodili třídní pravidla. Naučili jsme se písničku s klavírem a dětskými orffovými nástroji Beraní truc (Kdo má hlavu jako beran,...). Nakreslili jsme si zážitky z dovolené. Děti se  seznámily s robotickou včelou a učiliy se s ní pohybu 

v prostoru podle diktátu učitelky (procvičili jsme příslovce místa vpřed, vzad, vlevo, vpravo)

Procvičili jsme si názvy dnů v týdnu. Sluchové vnímání bylo podpořeno hrou Najdi zvonek (1 dítě zvoní, druhé dítě se zavázanýma očima jde za zvukem.

Pokud byste mohli donést balení papírových kapesníků a toaletního papíru, budeme rádi.

PŘEDŠKOLÁCI V NAŠÍ TŘÍDĚ

Vzhledem k tomu, že máme ve třídě 9 předškoláků, budeme s nimi intenzívně pracovat v rámci přípravu na školu. Prosíme rodiče těchto dětí, zda by jim mohli přinést penál s pastelkami  (proto, aby se děti cítily jako důležití předškoláci).

Předškoláky také můžete přihlásit na nástěnce před třídou Soviček (modré dveře) na kroužek keramiky, angličtiny,  bruslení.

Od října budeme každou středu dopoledne chodit s celou třídou na gymnastiku do Gymnastického centra na Dlabačově.

První vypadlé mléčné zuby 

Vzhledem k tomu, že některým našim kamarádům začnou brzy padat první mléčné zoubky, zde máte tip na pamětní minci od Zoubkové víly :=)

https://andrealabajova.cz/mince-zoubkove-vily/

https://andrealabajova.cz/mince-zoubkove-vily/5.9.

První tři dny jsou za námi. Přivítali jsme mezi sebe 5 nových kamarádů a přejeme jim, aby se jim u nás líbilo. Všechny  děti se seznámily s novým prostředím třídy, máme vymalováno, také některé kusy nábytku a výzdoba stěn se postupně doladuje tak, abychom se ve třídě společně cítili dobře. Ostatně vše si  můžete prohlédnout třeba v úterý od 17 hodin při třídních schůzkách. Těšíme se na vás!27.8. 2021  První pozdrav

Vážení rodiče,

vítáme vás ve třídě Liščat.  Velmi nás těší, že se opět budeme společně setkávat!  Čas trávený s dětmi nás baví, vzájemně se obohacujeme na cestě za poznáváním a objevováním okolního světa.

Jsme zvědavé, jak děti po prázdninách vyrostly a vyspěly :-) 

Nově příchozím dětem jsme také připraveny být oporou, a to zvláště v průběhu adaptace a počáteční nejistoty.

Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neostýchejte se za námi přijít!

Těšíme se na společné prožitky!  Dáša Faltusová a Laďka Svobodová