Zelená třída

V Zelené třídě se zpočátku zaměříme na zvládnutí odloučení nových dětí od rodiny a vytváření důvěry mezi dětmi a učitelkami. Naším hlavním zájmem je vybudování kolektivu vzájemně se respektujících vrstevníků. Nejen při nácviku sociálních dovedností prosazujeme prožitkové učení.

24.1.

Spoustu nových fotek ve fotogalerii!

Minulý týden jsme si s dětmi dosyta užili sněhových radovánek, naučili se písničku Postavil jsem sněhuláka, vytvořili si sněhuláčky z roliček od toaletních papírů, cvičili s papírovými koulemi a tvořili zimní krajinu temperovými barvami a otisky bublinkové folie. Sehráli jsme si loutkovou scénku O zatoulané vločce. Také jsme cvičili pozornost u doplňování sněhuláčích řad správnými obrázky a procvičovali výslovnost logopedickými říkadly.18.1.

Náhradní oblečení!!!!

Rodiče, užíváme si sněhových radovánek, proto je třeba, aby děti měly vhodné oblečení a také dostatek náhradního. Nemáme možnost sušení !!!!!


9.1.2021

Týden nám předčasně ukončila karanténa :-( Doufáme, že všechny děti budou mít negativní test a stěry zvládnou pokud možno v pohodě. Rodičům přejeme pevné nervy !

Posíláme pozdrav a námět na zimní hrátky.

Můžete využít mrazu jako my a udělat si kluziště s loutkami.


Stačí využít hluboký plech na pečení, nakreslit a zalaminovat postavy bruslařů, přilepit na špejli a bruslení může začít! Pěknou zábavu!


Říkadlo Mráz můžete využít k procvičování výslovnosti a paměti

Mráz rybníky zasklívá, mrazík zase louže.

Když se nikdo nedívá, sám se po nich klouže.

6.1.

Tento týden vedeme v tříkrálovém duchu. Ve fotogalerii najdete fotky z dnešního průvodu 3 králů

po školce, společnou stavbu betlému z molitanových kostek a klanění Ježíškovi. Zpívali jsme písničku Tři králové. Vysvětlili jsme si, jaké dary 3 králové nesli a co je kadidlo. Dětské úvahy, co by to mohlo být, nejsou publikovatelné :-)17.12.

Nově!  Plná fotogalerie nových fotek z Mikuláše a z dnešní Ježíškovy nadílky :-) 

Přístupové údaje na nástěnce před třídou.


Tyto andílky pro vás vyrobily vaše šikovné děti! Snad využijete jako dekoraci svých domovů.

Také si k témuž účelu můžete z nástěnky v šatně sundat adventní věnečky vytvořené otisky brčka a dozdobené prstovými barvami.

Přejeme vám všem klidné vánoční svátky a do nového roku 2021 pevné zdraví, hodně radosti a pohody!!!  Dáša s Laďkou
11.12.

Tento týden jsme si povídali blížících se vánočních svátcích, zpívali lidové koledy, vyráběli s dětmi vánoční dárky- andělíčky s dřevěnými těly- pro rodiče a pomocí roztřepených brček  temperovými barvami vykouzlili na čtvrtku adventní věnce. Spisovatelka dětských knížek paní Adamovská k nám přijela s pohádkou o andílcích, kteří pekli perníky. Také děti obdarovala papírovými andílky, které si  vybarvily pastelkami a vystřihly. Techniku stříhání procvičujeme stále, hodně dětí v práci s nůžkami udělalo velký posun.

Završením společného BETLÉMU rodin byl dnešní ŽIVÝ BETLÉM NA ZAHRADĚ. Děti si znovu vyslechly betlémský příběh od kostýmovaného pastýře, setkaly se s živými zvířaty : telátkem, oslíkem, ovečkou a poníkem. Mohly si je kartáčovat a dovádět s nimi  po zahradě. Fotky si můžete prohlédnout

ve fotogalerii.


4.12.

Dnes k nám přišel Mikuláš se svou družinou ( s čertem a Mikulášem) . Prožili jsme společně příjemné dopoledne, některé děti se malilinko bály, ale pak se osmělily a drbaly čerta na zádech. Vše proběhlo citlivě a s respektem ke každému jednotlivci. Fotky jsou již ve fotogalerii.

Pro zítřejší návštěvu Miluláše u vás doma můžete využít písničku Mik, Miku,Mikuláš, kterou jsme se naučili v tomto týdnu.

Příští týden nás čeká vyrábění vánočních dárečků pro rodiče , 10.12. Andělská pohádka a 11.12. Živý betlém na zahradě. Děti se setkají s oslíkem, telátkem, ovečkou a poníkem.

Také budeme zpívat lidové koledy s klavírem, opakovat cvičení se stuhami- čertími ocásky a novou pohybovou hru Kdo to chodí kolem nás. Společně dozdobíme třídu pomocí přírodnin.28.11.

V pondělí se na vás těšíme v běžném obsazení :-)


23.11.

Ode dneška budeme do fotogalerie postupně nahrávat  fotografie z našeho školkového života a z naší práce s dětmi. Heslo najdete na nástěnce před třídou.


22.11.

Vážení a milí,

paní učitelka Laďka se nám ve středu vrátila, několik dětí též a tak jsme se těšili, že už budeme prožívat poklidnější přípravu na vánoční svátky. Bohužel  zasáhl koronavirus a úplně všechny provozní zaměstnankyně - kuchyň, pí uklízečky a pí hospodářka- zůstávají do konce měsíce

v karanténě. Opět musíme fungovat z omezeném režimu...

Pevně věříme, že prosinec proběhne v klidu a pohodě. Moc nás těší, s jakou vervou  jste se zapojili do společné výroby betlémských postaviček! Takový zájem předčil naše očekávání.

Nebojte se, o slavnostní rozsvícení betlému spojené s námi připravenou divadelní scénkou a

s obdarováním zúčastněných, děti nepřijdou. Předběžně se uskuteční 2.12.15.11.

Svatomartinský týden uběhl jako voda. Ve třídě jsme si s dětmi příběh svatého Martina vyprávěli podle obrázků, procvičili jsme si techniku správného vystřihování při výrobě koně, poslechli a pohybově příběh ztvárnili s podkreslením klasické hudby ( Dimitri Kabalevski), hod na cíl vrchním obloukem jsme procvičili při " krmení svatomartinské husy". Zopakovali jsme si známé písničky, společně si stavěli

z lega a učili se skládat celek z částí - puzzle. K rozvíjení správné výslovnosti jsme přispěli cvičením mluvidel - zvuk klapajících podkov,...

Pracujeme na upevňování základních pravidel slušnosti používáním slov dobrý den, nashledanou, děkuji, prosím. Děti se moc pěkně naučily skládat oblečení v šatně, věšet na ramínko, převracet lícem navrch.

Máme radost, kolik z vás chce svým umem přispět k výrobě společného betlému! Jste super!

Příští týden ve středu se budeme těšit  na návrat paní učitelky Laďky.

8.11.

Milí rodiče,

omlouvám se za delší prodlevu v psaní. Děkuji všem, kteří mohli, za ponechání si dětí doma . Díky jejich zodpovědnosti v omezování kontaktů se nám ve třídě daří organizaci zvládat. Vzhledem k pokračující nepřítomnosti paní učitelky Laďky i nepřítomnosti dalších zaměstnankyň je nutno občas děti spojovat

s jinými třídami. Minulý týden nám odpoledne vypomohla paní učitelka Denisa. Snažíme se, aby děti zůstaly v pohodě a tlak koronovirového života ve školce nepocítily.

I proto jsme pro všechny ve školce i doma vymysleli projekt Betlém (info viz hlavní web stránka). Budeme rády, pokud se zapojíte!!! Mužete si přijít pro roličku a kouli na výrobu postavičky. Pokud zazvoníte na chodbu přízemí, vydá vám paní školnice nebo paní hospodářka. Po instalaci k začátku adventu vše vyfotíme a dáme na web, abyste se mohli pokochat i vy doma!!!

Minulý týden jsme se s dětmi  věnovali tématu podzimních stromů a listí. Povídali jsme si příběh o listové víle, která se houpe  na lístečcích ze stromu  dolů na zem, o silném větru, který nám ji přivál

do třídy,... Podařilo se nám ji najít... Ukázali jsme jí kalendář počasí, zacvičili a zazpívali  novou písničku Listopad, lísteček mi na dlaň spad. V parku jsme pozorovali padající listí, procvičovali barvy a zkoušeli chytat vítr do mikrotenové tašky :-) Malovali jsme strom temperovými barvami, razítkovali barevné listy, nalepili listové víly a na obrázku vytvořili vítr pomocí foukání do nalepených brček. Prima dechové cvičení...

Jednu výhodu tento stav má - při menším počtu dětí se jim mohu mnohem víc individuálně věnovat a procvičit co je třeba.

Buďte zdraví a vy doma nám občas nám můžete poslat nějakou fotku nebo obrázek

na faltusova@msparlerova.cz

Pozdrav všem dětem! Těším se na vaše vytvořené postavičky do Betléma! Dáša

Také vyřizuji pozdrav od paní učitelky Laďky, která na vás moc myslí a těší se na viděnou!


16.10.

Od úterka nám chybí paní učitelka Laďka, která zůstala doma s dcerou na distanční výuce až do konce měsíce. Organizace provozu je nyní náročnější, jelikož chybí ještě jedna paní učitelka a paní kuchařka. Všechny akce pro děti jsme do odvolání zrušili. I vzhledem k neustále se zvyšujícímu počtu celorepublikově nakažených covidem 19 prosíme rodiče, aby zvážili, zda podstoupí zvýšené riziko nákazy dětí a tím celé rodiny setrváváním dítěte ve velkém třídním kolektivu mateřské školy. Děkujeme za ohleduplnost těm z vás, kteří mají tu možnost a nechali si děti doma či je vyzvedávají po obědě.

I v této náročné době se snažíme, aby se děti cítily v pohodě. Vytvořili jsme si výstavku podzimních plodů, pojmenovávali si je, poznávali pomocí hmatu a vůně. Povídali jsme si, co se vyrábí z jablek - jablíčka jsme vytvořili kompoty a marmelády "-), které zdobí nástěnku v šatně. Také jsme se naučili pohybovou hru Kompot.


11.10.

V minulém týdnu jsme se věnovali tématu Barevný podzim a pokračovali v procvičování barev. Ve třídě bylo přítomno 24 dětí, což s sebou nese zvýšenou hlučnost a menší možnost individuální práce. Na druhou stranu máme radost, že jsou děti zdrávy.

Vyráběli jsme papírové draky, které si děti samy vystřihovaly, povídali jsme si o podzimním počasí, zazpívali písničku Vzal si mrak černý frak, tancovali jsme , cvičili, smáli se a dováděli :-)

Příští týden budeme pracovat s tématem podzimní sklizně.

POKUD CHCETE, MŮŽETE OBOHATIT NAŠI VÝSTAVKU DONESENÍM NĚJAKÝCH PLODŮ. Děkujeme.


3.10.

Celý týden jsme se věnovali procvičování barev. Pojmenovávali a procvičovali jsme si je všude okolo nás. Motivační příběh Červené karkulky nás zavedl do barevného světa, cestovali jsme tam "vlakem". Písnička Vláček nám navodila tu správnou představu. Cvičili jsme s barevnými kroužky, odvahu prokázali při prolézání barevnými tunely, zopakovali pohybovou hru Na barevné míčky. Radost z míchání barev jsme vyzkoušeli při malování temperovými barvami - vzory látek na šaty papírových postaviček.

Vedeme děti k navazování nových vztahů, k tomu, aby si vzájemně pomáhaly, chovaly se k sobě hezky a uměly respektovat odlišnosti.

Ve třídě panuje přátelská atmosféra, děti se rychle zadaptovaly :-)

Příští týden nás čeká téma Barevný podzim.

Vzhledem k tomu, že dopoledne už bývá na zahradě mokrá tráva a nerady bychom, aby děti nastydly díky promáčeným botám, doporučujeme vám nechat v šatně teplejší holinky či nepromokavé boty.

Dále bychom vás poprosily o donesení následujících potřeb:

balení papírových kapesníků

balení toaletních papírů

1 obyčejné ubrousky do jídelny

1 tekuté mýdlo

Děkujeme!


25.9.

Tento týden se situace ve třídě již zklidnila, děti si nové prostředí zvykly a přestaly plakat. Individuální výkyvy dětí řešíme s několika málo jednotlivci.

Věnovali jsme se tématu podzimní sklizně ovoce, děti tupovaly jablíčka a potěšily se s červíkem Pepíkem. Naučily se o něm také básničku, kterou najdete na nástěnce v šatně.

Ve čtvrtek k nám zavítala spisovatelka paní Adamovská a hravou formou navodila téma barevného světa, o kterém si budeme povídat

v příštím týdnu.


22.9.

Skvělá zpráva! Kamarádka z naší třídy, jejímuž bratrovi byl diagnostikován covid, má výsledky testů negativní! Uf!


19.9.

Milí rodiče,

minulý týden nám chyběla paní učitelka Laďka, která zůstala doma s nemocnou dcerou.

Vzhledem ke složení třídy a pokračující adaptaci bylo nutné, abych se zaměřila na společné vytváření pravidel s dětmi.

Dodržování harmonogramu denních činností přispívá u dětí k pocitu bezpečí. Zejména u nových dětí je důležité, aby přesně věděly, co se zrovna bude ve třídě odehrávat:

DOPOLEDNÍ REŽIM ZELENÉ TŘÍDY

7.15-8.20 Volné hry dětí, individuální práce učitelky s jednotlivci (pomoc uč. dětem při adaptaci na nové prostředí, pomoc při vytváření kontaktů mezi dětmi, zjiš´tování potřeb jednotlivých dětí a vyhodnocení pomoci v různých vzdělávacích oblastech)

8.20-8.30 Přesun do umývárny, hygiena, přesun do jídelny

8.30-8.50 Svačina

8.50-8.55 Přesun zpět do třídy

8.55-9.15 Pokračování ve volné hře

9.15-9.25 Úklid hraček

9.25-9.30 Společné přivítání (rituál)

9.30-9.45 Cvičení

9.45-9.55 Společná řízená vzdělávací činnost

9.55-10 Přesun do šatny

10-10.10 Oblékání

10.10.-11.20 Pobyt venku

11.20-11.35 Převlékání , hygiena

11.35-11.55 Oběd

Učili jsme se uklízet hračky na svá místa a při maňáskové scénce jsme se seznámili se skřítkem Dubínkem a skřítkem Pořádníčkem. Zazpívali jsme si s klavírem píseň Kamarádi a abychom si zapamatovali jména spolužáků, zahráli jsme si pohybovou hru se zpěvem Ve školce se máme rádi. Cvičili jsme s říkadly a s cd doprovodem. Naučili jsme se 2 nové pohybové hry Na Míčky a Na kočku a myš. Také jsme modelovali a započali společný obraz malováním temperovými barvami. Bylo toho hodně...

Jeden nový chlapec snáší odloučení od rodičů těžce a reagoval pláčem. Některé další děti, i ty které už chodily vloni, pociťovaly lítost a přidaly se. Jedná se o pochopitelnou reakci. Není třeba, abyste se této stuace lekali. Věřím, že se jedná o krátkodobé smutnění.

Uděláme vše, aby se děti cítily v pohodě. A my s nimi. Není lehké, když víte, že několik dětí najednou potřebuje utěšit, další čekaji, až si s nimi dohrajete rozehranou hru a jiní potřebují pomoci cosi sundat či opravit...

Přeji vám všem hezký zbytek víkendu. Dáša9.9. Průběh adaptace

Milí rodiče,

v novém školním roce máme v Zelené třídě zapsáno 26 dětí. 17 dětí přešlo z loňského roku z Červené třídy, 9 tříletých dětí přibylo nových.

Zdá se, že se celkem rychle přizpůsobují a snad se mezi námi cítí dobře. Děti, které již chodily vloni, nové kamarády přijaly velmi hezky.

Zatím se seznamujeme navzájem, zjišťujeme, co koho baví a zajímá. Podle nabytých informací přizpůsobujeme dopolední činnosti.

Představujeme dětem prostředí nové třídy a dalších prostor. Denně vštěpujeme dětem pravidla bezpečného chování v budově i

na zahradě, vytváříme společná pravidla. Významně se zaměřujeme na vytváření vztahů mezi kamarády a navozujeme u dětí pocit bezpečí.

Společně jsme si již naučili vítací básničku Dobrý den, dobrý den, zpívali jsme s klavírem, rytmizovali písničku ozvučnými dřívky.

Dětem se moc líbí každodenní cvičení doprovázené říkankami a písničkami ( Šla Karkulka černým lesem, Myška tanečnice), pohybové hry Na bublinu, Na míčky.

Pozorně sledovaly maňáskovou scénku O Karkulce, kterou jsme jim zahrály.

S dětmi také tančíme s cd doprovodem.

Naučili jsme se používat tuhé tempery a vyrobili jsme si papírové kočky .

Důsledně dbáme na dodržování hygienických návyků u dětí ( správné umývání rukou, používání kapesníku a toalety)

Znovu na vás apelujeme, abyste do školky vodili pouze zdravé děti! Děkujeme za ohleduplnost vůči vlastnímu dítěti i vůči všem ostatním!

Je nutné, aby děti měly v šatnových skříňkách roušku, abychom ji v případě nutnosti mohli použít!

Brzy se zase ozveme a napíšeme vám , co je nového !

Dáša s Laďkou28.8. 2020 První pozdrav

Vážení rodiče,

vítáme vás v Zelené třídě. Velmi nás těší, že se budeme společně setkávat! Čas trávený s dětmi nás baví, vzájemně se obohacujeme na cestě

za poznáváním a objevováním okolního světa.

Jsme zvědavé, jak děti po půl roce vyrostly a vyspěly :-) Myslíme, že nám důvěřují a návrat po tak dlouhé době snadno zvládnou.

Nově příchozím dětem jsme také připraveny být oporou a to zvláště v průběhu adaptace a počáteční nejistoty.

Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, neostýchejte se za námi přijít!

Těšíme se na společné prožitky! Dáša Faltusová a Laďka Svobodová